Předškoláci - dálková výuka 19. - 23. 4. 2021

Ahoj, kluci, ahoj, holky,
zdravím všechny z naší školky.
Ptám se Péti i Elišky:
Jakpak kvetou pampelišky?

Na vycházce už jsem zahlédla první pampelišky. Jakou mají barvu?

Řekni, co ještě má žlutou barvu, a nemusí to být jenom květiny. Slova vytleskej, řekni, na jakou hlásku začínají. Zase můžeš vymýšlet slova, která začínají na stejnou hlásku.

Podívej se na obrázek a řekni, jak by jednotlivé pampelišky měly být seřazeny – jak vypadají na začátku kvetení a jak na konci.

Naše planeta má tento týden svátek. Z dalekého vesmíru vypadá jako koule, na které převládá modrá barva. To jsou moře a oceány, které zabírají největší plochu. Na pevninách převládá barva zelená, to jsou nížiny, a hory jsou nahnědlé. Můžu na ukázku poslat obrázek Země tady a vy si sami můžete podobný obrázek vyrobit (takhle jsem to udělala já): vystřihněte si z papíru nebo čtvrtky kolo (můžete třeba obkreslit menší talíř) a natřete ho vrstvou Herkulesu. Dokud je mokrý, nasypte na něj kuchyňskou sůl a sesypte. Do soli se krásně zapouštějí vodové barvy, které vidíš na obrázku. Nechte zaschnout a máte podobný obrázek jako já.

Až se vrátíte příští týden do školky, zazpíváme si o ní písničku.

Zatím se můžete při učení slov písně protáhnout:

Naše Země kulatá je, říká se to,
(velký kruh jednou paží, druhou paží)
po nebi se koulí světem celé léto,
(ruce motají kruhy před tělem, jako když se motá klubíčko)
Pozor, ať se nesrazíš s tou hvězdičkou v dáli,
(varovně vztyčit ukazováček na slovo pozor, pak ukázat na hvězdičku vzhůru)
to bychom se o tebe vskutku báli.
(dlaně pod bradu, ustaraný výraz).

Planeta Země obíhá kolem Slunce, kolem Země zase krouží Měsíc. Zahraj si: židle může být Slunce, maminka Země a ty můžeš být Měsíc. Maminka bude obcházet Slunce a ty budeš navíc běhat kolem maminky jako Měsíc kroužící kolem Země. Kdyby ovšem odpovídaly poměry velikostí, maminka by byla vedle židličkového Slunce sotva jako špendlíková hlavička a tebe by skoro nebylo vidět. A čas? Mamince by to jedno kolečko jako Zemi trvalo celý rok.

Bohužel naše planeta není úplně v pořádku. Co můžeme udělat, aby se na ní žilo lépe, aby byla čistší? (diskuse s rodiči o používání tašek či sáčků při nakupování, o cestách autem a letadlem, o třídění odpadu).

Zkus vytřídit bioodpadodpad do kontejnerů. Dávej pozor, jak držíš pastelku při vybarvování kontejneru (podložený prostředníček při špetkovém úchopu) a nůžky při stříhání.

Ještě existuje takzvaný nebezpečný odpad. Můžeš s tím rodičům hodně pomoci – tuto sobotu dopoledne se bude nebezpečný odpad vybírat, a tak ho můžete odnést na domluvené místo. Když to nestihnete, místo na nebezpečný odpad je i u pošty ve Švihově, tam ho také můžete odložit.

Na shledanou se těší Libuška. A také čekám, že se mi ozvete na bilkoval@zssvihov.info.